Marsylia - wiekowa wiara, wieczna miłość. Jedyny polski serwis Olympique Marsylia
Informacje o "Le Clasique"

Le Clasique - znany również jako PSG-OM, czy też Derby Francji. Jest to spotkanie dwóch wielkich klubów z Francji - Paris Saint Germain oraz Olympique Marsylii. Nazwa "Le Clasique" jest wzorowana na El Clásico, czyli derbami pomiędzy Barceloną a Realem Madryt. Jak wszystkie takie rywalizacje, oba zespoły czują do siebie wielką niechęć, również poza boiskiem. Rywalizacja ta stwarza się ponieważ Paryż i Marsylia to dwa największe miasta we Francji i posiadają najbardziej utytułowane zespoły w kraju.

 

Te spotkania stały się ważne pod koniec lat 80' XX wieku i do tej pory interesują media. Związane z nimi są również rożne incydenty. Na początku lat 90 Canal + zaczął promować tę rywalizację, przez co zainteresował nią całą Francję. Spięcia pomiędzy kibicami stały się już legendarne. Zarówno Stade Velodrome, jak i Parc Des Princes są znane z gorącej atmosfery na trybunach oraz zagorzałych fanów. Coraz więcej sympatyków obu drużyn nienawidzą się nawzajem i ze sobą walczą. Na stadionach są stosowane nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, lecz za każdym razem zostaje wywołany jakiś incydent związany ze starciem PSG i Marsylii.

 

PSG i OM są najbardziej utytułowanymi zespołami we francuskim futbolu. Wygrywały one jedenastokrotnie mistrzostwo kraju, osiemnastokrotnie puchar krajowy. Zdobywały one również 4 razy Superpuchar Francji. Obie drużyny mają również odnotowane sukcesy na europejskich boiskach, gdyż ekipa z Paryża zdobyła Puchar UEFA w 1996 r. i Puchar Intertoto w 2001 r. Natomiast Marsylia wygrała Ligę Mistrzów w 1993 r. i Puchar Intertoto w 2005 r. Te dwa kluby dominowały przed początkiem XXI wieku, kiedy schedę we Francji przejął Lyon. Pomimo wzlotów i upadków PSG, Marsylia i dodatkowo Saint-Etienne posiadają ogólnokrajową i wierną rzeszę fanów, która zapewnia całemu krajowi wiele rywalizacje ze specjalną atmosferą.

 

HISTORIA

 

Oba miasta od zawsze odgrywały ważną rolę. Paryż był stolicą, natomiast Marsylia głównym punktem w południowej Francji. Wielu Francuzów, również Marsylczycy nie przepadało za Paryżanami, ponieważ dominowali oni w polityce, kulturze oraz ekonomii. To doprowadziło również do znienawidzenia Paris Saint Germain, ponieważ ten klub reprezentowali głównie ludzie urodzeni w Paryżu. Jako jeden z największych zespołów - Marsylia również przyciągała sporą część antyfanów. "El Clasique" posiada historyczne, kulturalne i społeczne podłoże, co stwarza z niego coś więcej niż zwykły futbolowy mecz, stawia przed sobą stolicę i prowincję. PSG miało swoją siedzibę na północy kraju, więc często tę rywalizację przedstawiano jako starcie północy z południem. Mecze pomiędzy PSG a Marsylią nie mają może największej historii, ale są one niewątpliwie najgwałtowniejsze oraz mają wielkie znaczenie nie tylko na murawie, lecz również poza nią. Historia "Les Phocéens" sięga początków XX wieku, natomiast "Les Parisiens" są jednym z najmłodszych zespołów we Francji, ponieważ w obecnym roku świętują swoje XXXX-lecie. Pierwsze mecze obu drużyn nie wskazywały na to, że będzie to tak zażarta rywalizacja, ale to zmieniło się w połowie lat 80', kiedy PSG zwyciężyło dwukrotnie w rozgrywkach o Puchar Francji i zdobyło pierwszy ligowy tytuł w 1986 r.

 

Starcia pomiędzy oboma klubami stały się znaczące pod koniec lat 80'. Przez wiele lat "Le Clasique" miał duży wpływ na rozgrywki we Francji, ustalając los wielu tytułów mistrzowskich. Na przykład, podczas sezonu 1988-1989 PSG i OM stanęły naprzeciw siebie w ostatniej kolejce Ligue 1 na Stade Velodrome. Oba kluby miały wtedy po 70 punktów i mecz na południu kraju decydował o tytule. Mecz był bardzo wyrównany aż do końcowych minut, kiedy pomocnik Marsylii - Franck Sauzee zdobył gola w ostatnich sekundach spotkania i dał tytuł swojej drużynie. W kolejnych latach dominowała Marsylia, konkretniej od 1990 do 1999 roku. W tym przedziale czasowym nie przegrała ani jednego spotkania ze swoim rywalem. Trzy lata później wydarzyło się inne, niezapomniane wydarzenie, kiedy trener PSG, Portugalczyk Artur Jorge zadeklarował, że jego drużyna odpowiednio potraktuje Marsylię. Natomiast prezydent OM - Bernard Tapie wyciął ten artykuł z gazety i powiesił go na ścianie w szatni swojej drużyny. 90 minut później Marsylczycy mieli w kieszeni trzy oczka. Inną pamiętną datą jest 29. maja 1993. Spotkanie szlagierowe odbywało się po zwycięstwie "Les Phocéens" w finale Champions League z Milanem. Wtedy "Le Clasique" miał miejsce na Stade Velodrome i ponownie miał przesądzić o tytule mistrzowskim. Gospodarze szybko stracili gola, lecz zdołali odpowiedzieć trzema Jeden z nich jest niewątpliwie jednym z najładniejszych, jakie strzelono w historii tego pojedynku. Wtedy to Basile Boli zdobył gola głową z ponad 20 metrów. OM zdobyło piąty tytuł z rzędu, ale okazało się, że Bernard Tapie jest zamieszany w aferę korupcyjną i w sezonie 1992-1993 ostatecznie nie ogłoszono zwycięzcy. Liga przyznała początkowo mistrzostwo PSG, lecz nie zgodził się na to Canal +. Telewizja bała się reakcji ludzi w Prowansji, którzy zagrozili, że całkowicie wycofają się z futbolu, jeżeli tytuł zostałby przyznany PSG. Ostatecznie LFP ogłosiło, że mistrzostwo nie dostanie się do rąk żadnej z ekip ligi francuskiej. Canal + również odmówił pozwolenia Marsylii uczestnictwa w Lidze Mistrzów w sezonie 93/94 po wykluczeniu OM przez UEFA.

 

Następnie do PSG zawitał nowy trener - Luis Fernandez i rozpoczął się gorszy czas dla Olympique. W maju 1996 roku klub z Paryża został najmłodszym zwycięzcą Pucharu Zdobywców Pucharów. Wtedy zespół celebrował swoje 26. urodziny, a kluczowym zawodnikiem ekipy, która pokonała wtedy Rapid Wiedeń był Youri Djorkaeff. To trofeum uczyiło Fernandeza jedynym w historii menadżerem, który zdobył ważny europejski tytuł. Marsylia zakończyła natomiast sezon na drugim miejscu, punkt za mistrzowską ekipą Bordeaux, co uczyniło sukces PSG jeszcze bardziej specjalnym. Od tego czasu Paryżanie byli dominującym zespołem w "Le Clasique" zaliczając osiem kolejnych zwycięstw w latach 2002-2004. Ekipa ta była również niepokonana przez Marsylię od 2002 r. do 2005 r. W 2003 r. stołeczny zespół wygrał wszystkie trzy mecze, w ty dwa na Velodrome, które były rozgrywane w ówczesnych rozgrywkach. Jednym ze zwycięstw był triumf 3:0, który został zapamiętany poprzez znakomity występ Ronaldinho. Między rokiem 2003 a 2007 PSG dołożyło jeszcze sześć wygranych, które zawdzięczane są Paulecie. Portugalczyk trafiał do siatki sześciokrotnie w dwunastu "klasykach", co uczyniło go najlepszym strzelcem w historii tego pojedynku. W roku 2006 oba zespoły spotkały się w finale Pucharu Francji. Podczas, kiedy PSG starało się uniknąć spadku do Ligue 2, Marsylia celowała w europejskie puchary. "Les Phocéens" byli faworytami tej rywalizacji, ale zostali pokonani 2:1 po niesamowitym uderzeniu z 25 metrów Vikasha Dhorasoo i Paryżanie mogli po raz siódmy cieszyć się ze zdobycia pucharu krajowego.

 

Jednakże panowanie PSG zostało przerwane w ostatnich dziewięciu rywalizacjach. W ciągu tych spotkań zawodnicy z Parc Des Princes zgarnęli trzy oczka tylko raz. Paryżanie pokonali Marsylię na Velodrome w 2004 roku, a później OM zaliczyło swoją największą wygraną w historii tego pojedynku na obiekcie rywala. Dla Paryżan ten fakt był o tyle gorszy, że ta wygrana doprowadziła OM do dziewiątego tytułu mistrzowskiego i zdobycia pierwszego Pucharu Ligi. PSG natomiast zajęło dopiero 13. miejsce w lidze, lecz plama została częściowo zmazana poprzez zgarnięcie Pucharu Francji, który był biletem do gry w Europie. Parę miesięcy później Marsylczycy pokonali Paryżan czwarty raz z rzędu po dobrze wykonanym karnym przez Edouarda Cisse, czyli byłego gracza Paris Saint Germain. Mistrzowie Francji dzięki temu zdobyli Superpuchar.

 

INCYDENTY

 

Na początku lat 90 Canal + zaczął promować "Le Clasique", dzięki czemu zainteresował nim całą Francję. Coraz więcej fanów obu zespołów zaczyna się nienawidzić i walczyć przeciwko sobie. Ochrona stara się zapobiec starciom pomiędzy kibicami, ale nadal rodzi się wiele incydentów, głównie związanych z przemocą.

 

11. kwietnia 1995 - 146 ludzi zostało aresztowanych i 9 policjantów zostało przewiezionych do szpitala z powodu bójki podczas półfinału Pucharu Francji.
13. października 2000 - 18-letni fan Marsylii został sparaliżowany do końca swojego życia poprzez otrzymanie miejsca blisko paryskich fanów na Parc Des Princes.
26. października 2002 - 61 aresztowań,
25. stycznia 2003 - 43 aresztowania
9. marca 2003 - 27 rannych, 1 osoba hospitalizowana
29. kwietnia 2006 - 2 osoby ranne po starciach niedaleko Stade de France
2. września 2007 - 3 osoby ranne, 5 aresztowanych
15. marca 2009 - 20 aresztowanych
25. października 2009 - 10 aresztowanych, 10 rannych (fan PSG został uderzony przez samochód, którego kierowca zdołał uciec. )
20. listopada 2009 - 15 aresztowań
28. lutego 2010 - 5 aresztowań, Yann L., fan PSG zraniony w walce chuliganów z trybuny d'Auteuil i Boulogne. Został pozostawiony w zagrażającej życiu śpiączce.
18. marca 2010 - Yann L. umarł w szpitalu po przebywaniu w stanie śpiączki od 28. lutego.

 

INNE FAKTY

 

Obecnie Olympique jest zespołem, którego wspiera 20% fanów piłki nożnej we Francji. PSG jest na równi z Lyonem i posiada 11% "poparcia". Następną drużyną na liście jest Bordeaux z 10% na koncie. OM jest również najbardziej popularnym zespołem francuskim na świecie, za plecami Marsylii są PSG i Lyon. Od kwietnia 2010 OM i PSG są odpowiednio na drugim i trzecim miejscu jeżeli chodzi o zamożność zespołów we Francji. Większą wartość ma tylko Lyon. Oba zespoły są również członkami grupy G-14, która zrzesza liderujące zespoły światowe. Średnia widownia Marsylii na ich stadionie wynosiła w sezonie 2009-2009 52,276 tys. i była najwyższa w całej Ligue 1. Natomiast w Paryżu przeciętna ilość widzów na trybunach wynosiła 40,902 tys.

 

W 1994 r. PSG zajmowało 1. miejsce w Klubowym Rankingu Światowym IFFHS, a w 1998 r. ta drużyna zajęła 1. lokatę w rankingu UEFA. Paryski zespół jest jedynym we Francji, który został uhonorowany tymi tytułami. Przez ten czas Marsylia osiągnęła tylko 3. miejsce w 1991 r., była to ich najwyższa pozycja od momentu założenia rankingu. Od 1993 do 1997 r. PSG plasowało się w pierwszej dziesiątce rankingu światowego, IFFHS również publikowało listę co rok. Paris Saint Germain zajmowało pierwszą lokatę pięciokrotnie. Biorąc pod uwagę okres od 1991 do 2009 ekipa ze stolicy Francji zajmuje 25. miejsce. Jest to najwyżej uplasowany zespoł tego kraju, nie wliczając Lyonu (19. miejsce). Od 30 września 2010 r. PSG i OM są kolejno umieszczone na 64. i 58. pozycji w rankingu IFFHS, a w rankingu UEFA plasują się na 39. i 27. miejscu.

 

ZAMIANA MIEJSC

 

Przenoszenie się zawodników z PSG do OM, czy w drugą stronę jest uznawane za zdradę. Owa zdrada następowała przez różne drogi: transfery, ściągnięcie z wolnego transferu, czy też wymiana. Taka zamiana nastąpiła m.in. w 1990 roku, kiedy wielka nadzieja piłki francuskiej - Jocelyn Angloma z PSG została wymieniona na Bernarda Pardo, Bruno Germaina oraz Laurenta Fourniera.

 

W 2004 r. Frederic Dehu zostawił PSG, które wtedy było wicemistrzem Francji i posiadało kwalifikacje do Ligi Mistrzów dla Marsylii, która nie grała w europejskich pucharach, lecz dawała zarobić dwa razy więcej niż w stolicy. Tego samego roku Fabrice Fiorese został kupiony przez OM w burzliwych warunkach. Z najbardziej lubianego w Paryżu zawodnika stał sią najbardziej znienawidzonym. Skutecznie został wygwizdywany przez paryskich fanów, którzy byli oburzeni przejściem zawodnika na południe kraju.

 

W 2006 r. i 2009 r. Modeste M'bami i Gabriel Heinze pomimo oświadczenia, że nigdy nie wystąpią w barwach OM postanowili dołączyć do tej ekipy. W 2005 r. nastąpiła zmiana szkoleniowca w PSG, z czego nie był zadowolony Lorik Cana. Dlatego i on postanowił również zmienić klub na Marsylię.

NASTĘPNY MECZ
POPRZEDNI MECZ
Olympique Marsylia 2-2 Stade Rennes
26 sierpnia 2018; 21:00
Stade Velodrome
3. kolejka (Ligue 1)
1. Dijon FCO Dijon FCO 3
8 - 1
9
2. Paris Saint-Germain Paris Saint-Germain 3
9 - 2
9
3. Lille OSC Lille OSC 6
6 - 1
7
4. Olympique Lyon Olympique Lyon 3
4 - 1
6
5. Nîmes Olympique Nîmes Olympique 3
7 - 5
6
6. Stade Reims Stade Reims 3
3 - 4
6
7. Toulouse FC Toulouse FC 3
3 - 5
6
8. AS Saint-Étienne AS Saint-Étienne 3
3 - 2
5
9. Olympique Marsylia Olympique Marsylia 3
7 - 5
4
10. AS Monaco AS Monaco 3
4 - 3
4
11. Montpellier HSC Montpellier HSC 3
3 - 3
4
12. RC Strasbourg RC Strasbourg 3
3 - 3
4
13. Stade Rennes Stade Rennes 3
4 - 5
4
14. Amiens SC Amiens SC 3
5 - 5
3
15. Girondins Bordeaux Girondins Bordeaux 3
3 - 5
3
16. SM Caen SM Caen 3
2 - 5
2
17. FC Nantes FC Nantes 3
2 - 6
1
18. OGC Nice OGC Nice 3
1 - 6
1
19. Angers SCO Angers SCO 3
4 - 8
0
20. En Avant Guingamp En Avant Guingamp 3
2 - 8
0
Olympique Marsylia Dimitri Payet     2
Olympique Marsylia Florian Thauvin     2
Olympique Marsylia Lucas Ocampos     1
Olympique Marsylia Lucas Ocampos     1
PARTNERZY
Copyright © 2010-2014 deMarseille.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Online: 22
Projekt i wdrożenie: konert.biz

facebook