Marsylia - wiekowa wiara, wieczna miłość. Jedyny polski serwis Olympique Marsylia
Miasto Marsylia

Informacje podstawowe:

Liczba mieszkańców:
1,2 mln
Numer kierunkowy telefonu: 0033/4
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 17
Pierwsza pomoc: 15
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Marsylia: 12.00
Komunikacja miejska:
Metro: miasto obsługują dwie linie metra oznaczone jako M1 i M2
Pociąg: pociągi lokalne i podmiejskie SNCF odjeżdżają z dworca Gare de Perrache
Tramwaj: przez centrum prowadzi jedna linia tramwajowa.
Autobus: linie obejmują większość miasta, bilety obowiązują te same co w metrze i tramwaju. Autobusy nocne Floubus rozpoczynają kurs przy Espace Infos - RTM, kolo stacji metra Vieux Port.
Adres informacji turystycznej: stacja metra Vieux Port

Historia

Miasto założone przez kolonistów Greckich około 600 r. p.n.e. jako Massilia. Rozwijało się jako ważną osada handlowa i port w pobliżu ujścia Rodanu. W 125 r. p.n.e. została przyłączona do Rzymu wraz z cala kraina określana jako Provincia Romana, która dala nazwę dzisiejszej Prowansji. Za czasów pierwszych cesarzy rzymskich utraciło znaczenie na rzecz sąsiednich Narborne i Arles. Z czasem jednak odzyskało status tzw. wolnego miasta sprzymierzonego z Rzymem. Przez cały ten czas miasto zachowało charakter grecki. Kolejny upadek nastąpił wraz z upadkiem imperium.

Ponowny okres rozwoju nastąpił od X wieku. Miasto stało się najważniejszym portem książat Prowansji. Dopiero w 1481 r. miasto zostało przyłączone do Francji, lecz nadal cieszyło się pewna autonomia. Sprzeciw budziły wszelkie decyzje królów mające doprowadzić do większej centralizacji w ramach absolutnej monarchii. Dlatego tez Marsylia jako jedno z pierwszych miast poparła skierowana przeciwko królowi Rewolucje Francuska. Ochotnicy, którzy ruszyli z Marsylii do Paryża, śpiewali skoczny hymn armii nadreńskiej. Piosenka szybko przyjęła się wśród rewolucjonistów pod nazwa Marsylianki - La Marseillaisse. Już w 1795 r. awansowała do roli hymnu narodowego.

Po przyłączeniu do Francji w XIX wieku kolonii w Afryce północnej i otwarciu kanału Sueskiego największe znaczenie zaczęła dla kraju odgrywać żegluga na Morzu Śródziemnym. Marsylia stała się najważniejszym portem Francji, a zamorski handel przyniósł miastu olbrzymie zyski. Jednocześnie jednak miasto stało się głównym ośrodkiem imigracji ludności afrykańskiej do Francji.

Dziś Marsylia pozostaje drugim co do wielkości portem Europy i trzecia aglomeracja Francji. Rola portu zwiekszyła się dodatkowo po otwarciu linii superszybkiej linii kolejowej TGV łączącej miasto z Paryżem.

Główne atrakcje

Miasto rozrosło się wokół Starego Portu - Vieux Port - używanego od dwóch tysiącleci. Wokół niego zachowało najwięcej starych kamienic, dziś często mieszczą się w nich urocze kawiarnie. Wejścia do portu strzegły od XIII wieku solidne umocnienia. Fort św. Jana wznosi się po stronie północnej. Na przeciw niego, od strony południowej portu pilnuje Fort św. Mikołaja. Za nim rozciągają się ogrody publiczne Jardin du Pharo z pięknymi widokami na port, forty i zatokę. Wśród ogrodów wznosi się wzniesiony przez Napoleona III Palac Pharo. Dalej na południe ciągną się wzdłuż wybrzeża plażę.

Jako, ze miasto doszło do największego rozkwitu w wieku XIX najokazalsze budowle nie maja więcej niż 150 lat. W najwyższym punkcie miasta wznosi się ogromna bazylika Notre - Dame - de - la - Garde. Neobizantyjska świątynia zdobiona jest kolorowymi marmurami i złoceniami. Sprzed wejścia roztacza się wspaniały widok na miasto i na stary port. Po jego przeciwnej stronie widoczne są okazale kopuły i wieże Nowej Katedry - Nouvelle Cathldrale zwanej także Notre - Dame de la Major. Można do niej dojechać metrem do stacji Joliette. Wzniesiono ja przy malej, romańskiej Starej Katedrze w latach 1852 - 93. Budowla osiąga 60 m wysokości i 140 m długości.

Z portu co godzinę odpływa statek, którym można dotrzeć do skalistej wysepki If oddalonej od miasta o kilka kilometrów. W XVI wieku wzniesiono na niej kolejne fortyfikacje broniące portu. Zamek If szybko jednak zmieniono na wiezienie. To stad uciekał hrabia Monte Christo z powieści Aleksandra Dumasa.

Muzea i galerie.

Muzeum Historii Marsylii (Musls d''Historie de Marseille), Centre Bourse (przy stacji metra Vieux Port) - muzeum prezentuje ciekawe eksponaty z czasów rzymskich. Można tu zobaczyć unikatowy statek handlowy z początku III w. n.e. odkryty w porcie w Marsylii w 1974 r.
Muzeum Mody (Musle de la Mode), 11 La CanebiRre (przy stacji metra Vieux Port) - prezentuje trendy we francuskiej modzie, skupiając się na 2 połowie XX wieku. Muzeum zawiera ponad 2000 różnych ubrań.
Muzeum Santon (Musle du Santon), 47 Rue Nueve Sainte - Catherine (przy stacji metra Vieux Port) - posiada interesujące zbiory prowansalskich malutkich figurek religijnych, zwanych santon. Na miejscu znajduje się także pracownia, w której są wytwarzane figurki.
Muzeum Clzara (Musle Clsar), Place du Mazeau - prezentuje prace urodzonego w 1921 r. w Marsylii słynnego współczesnego rzeźbiarza Clsara Baldacciniego, autora projektu francuskiej nagrody filmowej - Cezara.

Zakupy

Sklep Ducs de Gascone. 39 Rue Paradis specjalizuje się w sprzedaży smakołyków jak foie gras - wątróbki z gęsi, słynnych kozich serów z Prowansji oraz win prowansalskich. Szczególnie bogaty wybór owoców: cytrusów, fig oraz oliwek znaleźć można natomiast w Marchl des Capucins, Place Capucins (przy stacji metra Noailles). To samo można nabyć na targu przy 6 Cours Pierre Puget (przy stacji metra Estrangin Prlfecture).

Wiele sklepów znajduje się w rejonie ulic La CanebiRre i Cours Belsunce, w okolicy stacji metra Vieux Port i Novailles. Eleganckie sklepy znajdują się także w Szóstej Dzielnicy. Główny pasaż handlowy stanowi w tym rejonie Rue Saint - Ferrlror, przy stacji metra Estrangin Prlfecture. Większe zakupy można zrobić w centrum handlowym w rejonie Rue Paradise. Warto odwiedzić także Centre Bourse przy stacji metra Vieux Port.

Spośród licznych bazarów miejskich szczególnie warto odwiedzić targ rybny, przy Quai des Belges (najbliższa stacja metra to Vieux Port). Kolorowy i pełne różnorodnych towarów są targi na Place Jean JaurRs i Cours Julien (przy stacji metra Notre Dame de Monts - Cours Julien).

Gdzie zjeść

Le Mlrou Bleu, 36 Saints - SaÁns, tel. 91542325 (przy stacji metra Vieux Port) - to typowa restauracja podająca dania kuchni regionalnej. Specjalnością zakładu są dania z owoców morza.
Le Resto Proven¸al, 64 Cours Julien, tel. 91488512 (przy stacji metra Notre Dame de Monts - Cours Julien) - restauracja specjalizująca się w daniach z ryb.
Restaurant Antillais, 10 Cours Julien, tel. 91487189 (przy stacji metra metra Notre Dame de Monts - Cours Julien) - jedna z licznych restauracji etnicznych w rejonie centrum. Lokal podaje dania kuchni karaibskiej.
Chez Fonfon, 140 Vallon des Aufes, tel. 91521438 - elegancka restauracja leżąca w pobliżu plaży, rozciąga się z niej piękny widok na morze. Lokal specjalizuje się w daniach rybnych.

Rozrywka

Wielokulturowość miasta wraz z dużym popytem na rozrywkę stanowi o szczególnej jego specyfice. Miejscowi jak i przyjezdni często spedzają czas w licznych miejscowych lokalach, klubach i dyskotekach.

Do największych z nich należy New Can - Can, przy stacji metra Rlformls - CanRbiere. Znanym klubem, w którym często odbywają się różne koncerty jest Drag Queen Cafl. Przy country i reggae pobawić się można w La Maison Hantle, 10 Rue Vian. Poza centrum miasta ważnymi dzielnicami rozrywki jest rejon plaż. 5 km na południe rozciąga się Plage Gaston Defferre.

wydawnictwo Pascal

NASTĘPNY MECZ
POPRZEDNI MECZ
Olympique Marsylia 2-2 Stade Rennes
26 sierpnia 2018; 21:00
Stade Velodrome
3. kolejka (Ligue 1)
1. Dijon FCO Dijon FCO 3
8 - 1
9
2. Paris Saint-Germain Paris Saint-Germain 3
9 - 2
9
3. Lille OSC Lille OSC 6
6 - 1
7
4. Olympique Lyon Olympique Lyon 3
4 - 1
6
5. Nîmes Olympique Nîmes Olympique 3
7 - 5
6
6. Stade Reims Stade Reims 3
3 - 4
6
7. Toulouse FC Toulouse FC 3
3 - 5
6
8. AS Saint-Étienne AS Saint-Étienne 3
3 - 2
5
9. Olympique Marsylia Olympique Marsylia 3
7 - 5
4
10. AS Monaco AS Monaco 3
4 - 3
4
11. Montpellier HSC Montpellier HSC 3
3 - 3
4
12. RC Strasbourg RC Strasbourg 3
3 - 3
4
13. Stade Rennes Stade Rennes 3
4 - 5
4
14. Amiens SC Amiens SC 3
5 - 5
3
15. Girondins Bordeaux Girondins Bordeaux 3
3 - 5
3
16. SM Caen SM Caen 3
2 - 5
2
17. FC Nantes FC Nantes 3
2 - 6
1
18. OGC Nice OGC Nice 3
1 - 6
1
19. Angers SCO Angers SCO 3
4 - 8
0
20. En Avant Guingamp En Avant Guingamp 3
2 - 8
0
Olympique Marsylia Dimitri Payet     2
Olympique Marsylia Florian Thauvin     2
Olympique Marsylia Lucas Ocampos     1
Olympique Marsylia Lucas Ocampos     1
PARTNERZY
Copyright © 2010-2014 deMarseille.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Online: 27
Projekt i wdrożenie: konert.biz

facebook