Marsylia - wiekowa wiara, wieczna miłość. Jedyny polski serwis Olympique Marsylia
2014: rok kontrastów cz. 1
Dodał: DawidOM, 2014-12-30 23:50:18, źródło: om.net, komentarze: (0)

Intensywny, czasem wyczerpujący, bogaty w chwile radości i rozczarowania rok 2014 dobiega końca. Chcielibyśmy zaprezentować Wam najważniejsze wydarzenia tego roku. Dziś część I: obejmująca okres od stycznia do czerwca.

Styczeń: OM żegna się z pucharem Francji

W swoim pierwszym meczu tego roku OM podejmowało Stade de Reims na Stade Vélodrome w 1/32 finału Pucharu Francji. Marsylczycy wygrali ten mecz dopiero po dogrywce w której przebudził się Andre-Pierre Gignac.

Przygoda Olympique'u z tymi rozgrywkami kończy się dwa tygodnie później w 1/16 finału. OM podejmowało OGC Nice. Kibice zgromadzeni na Stade Velodrome mieli okazję zobaczyć szalonym mecz w którym padło 9 bramek, a ku ich wielkiemu zaskoczeniu Marsylia odpadła z dalszej rywalizacji przegrywając 4:5.

Luty: Eksperyment 3-5-2

Olympique pojechał na Stade Geoffroy-Guichard z ambicją, aby wygrać w kotle tworzonym przez miejscowych fanów. Jose Anigo, który tymczasowo kierował zespołem zdecydował się ustawić zespół w formacji 3-5-2. Pomysł trenera zadziałał.

Po trudnym początku spotkania Marsylczycy stopniowo zdobywali przewagę nad "Zielonymi". Olympique objął prowadzenie w 64 minucie po golu N'Koulou. Wszystko wydaje się jasne - Marsylia wróci do domu z kompletem punktów, ale na sekundy przed końcem były zawodnik OM - Brandao, umieścił piłkę w bramce i "Les Phocéens" musieli obejść się smakiem.

Marzec: Wielkie rozczarowanie

Ten miesiąc rozpoczął się fatalnie, najpierw była porażka Porażka z PSG (0:2), podział punktów z Reims (1:1) i porażki na Stade Velodrome z OGC Nice i Rennes (0:1).

Dnia 29 marca Marsylczycy liczyli na zwrot akcji. W meczu z Sochaux nie było miejsca na błędy. Porażka była zabroniona, przecież gospodarze zajmowali 19 miejsce w tabeli. OM zaczyna mecz bardzo nerwowo i w 24 minucie pada pierwszy gol dla.. Sochaux. Nerwy rosną z minuty na minutę, Jose Anigo próbuje coś zmieniać i wprowadza rezerwowych, ale to N'Koulou w 90 minucie wpakował piłkę do bramki i uratował klub przed dużym blamażem. Mimo to niesmak pozostał.

Kwiecień: Bunt kibiców

4 kwietnia Marsylii przyszło się mierzyć na Stade Velodrome z AC Ajaccio. Atmosfera na trybunach była gorąca. Kibice głośno wyrażali swoje niezadowolenie związane z dyspozycją klubu w marcu. Gwizdy, bannery i okrzyki to broń po którą sięgnęli sympatycy OM.

W tej sytuacji Andre Ayew wziął na siebie odpowiedzialność i ciężar gry. Ghańczyk zdobył w tym meczu hat-trick'a i  po pięciu spotkaniach bez sukcesu OM wreszcie wygrywa. Trener i zawodnicy mogą odetchnąć. Ten sukces pozwolił nabrać pewności siebie przed kolejnymi spotkaniami.

Maj: Koniec sezonu

Marsylia kontynuuje serię 7 spotkań bez porażki i ma realne szanse na awans do Ligi Europy, aby to zrobić musi wygrać z Guingamp i liczyć na potknięcie Lyonu. Mecz ten jest również okazją do pożegnania się z dwoma zawodnikami: Mathieu Valbuena i Souleymane Diawara, którego nr 21 trafi do klubowego "Hall of Fame". Wkrótce te wydarzenia i walka o Ligę Europy zostały zepchnięte na dalszy plan.

Mustapha Yatabaré uderzył Mandandę w głowę, a bramkarz Marsylii bezwładnie upadł na murawę. Kibice obawiają się najgorszego. Wszyscy wstrzymują oddech. Steve opuszcza murawę na noszach, później poznamy diagnozę: pęknięcie kręgu szyjnego. Po spotkaniu mimo zwycięstwa 1:0 nikt się nie cieszy. Bramkarz OM nie pojechał na Mistrzostwa Świata, a drużyna musi poczekać na europejskie puchary minimum rok.

Czerwiec: Początek ery Bielsy

Marcelo Bielsa w końcu oficjalnie przyjechał do Marsylii. Dnia 24 czerwca Argentyńczyk pojawia się w Centrum RLD, gdzie zastaje fantastyczne przywitanie ze strony kibiców.

Gdy tylko wszedł do swojego biura rozpoczął swoją pracę. Nowy trener OM pojawia się na pierwszej konferencji prasowej i spotyka się z zawodnikami. Wygłasza swoje pierwsze instrukcje, porady i słowa zachęty. To początek nowej ery, która nazywa się: Marcelo Bielsa.