Marsylia - wiekowa wiara, wieczna miłość. Jedyny polski serwis Olympique Marsylia
Ostatni europejski finał
Dodał: DawidOM, 2014-05-19 08:32:41, źródło: własne, komentarze: (1)

Olympique w finałach europejskich pucharów grywał czterokrotnie, po raz ostatni dokładnie 10 lat temu w finale Pucharu UEFA. 19 maja 2004 roku na stadionie Ullevi w Göteborgu naprzeciw OM stanęła hiszpańska Valencia, ale zacznijmy od początku.

Swoją drogę do Göteborga Marsylczycy zaczęli w fazie grupowej Ligi Mistrzów, w której mierzyli się z Realem Madryt, FC Porto(zwycięzca tej edycji LM) i Partizanem Belgrad. Marsylia w sześciu spotkaniach zdobyła 4 punkty (1 zwycięstwo, 1 remis i 4 porażki), warto zaznaczyć, że zostały one wywalczone w meczach z Serbami. W konsekwencji Les Phocéens zajęli trzecie miejsce w grupie i w nagrodę otrzymali szansę gry w Pucharze UEFA.

Pierwszym rywalem OM w III rundzie Pucharu UEFA był ukraiński klub Dnipro Dniepropetrowsk. Pierwsze spotkanie odbyło się w Marsylii 26 lutego. Olimpijczycy zwyciężyli dzięki bramce Didiera Drogby z rzutu karnego. Natomiast w rewanżu padł bezbramkowy remis i to Marsylia cieszyła się z awansu do IV rundy rozgrywek.

W kolejnym dwumeczu OM czekała ciężka przeprawa z Liverpoolem. Pierwszy mecz był rozgrywany na Anfield 11 marca. W 55 minucie gospodarzy na prowadzenie wyprowadził Milan Baros, ale w 78 minucie wyrównał niezawodny Drogba. W rewanżu na Stade Velodrome znów Liverpool jako pierwszy zdobył bramkę, za sprawą Emile Heskey'a. Wyrównał w 38 minucie Didier Drogba, a zwycięstwo Les Phocéens zapewnił w 58 minucie Abdoulaye Meite. Po końcowym gwizdku niespodzianka stała się faktem i to Marsylia wywalczyła awans do ćwierćfinału.

Przeciwnikiem Olympique'u w 1/4 finału był Inter Mediolan, czyli kolejny faworyt do zwycięstwa. Jednak to OM po pierwszym spotkaniu był bliższy awansu, ponieważ dzięki bramce Drogby wygrał pierwszy mecz na Stade Velodrome, natomiast w rewanżu znów lepsi okazali się Olimpijczycy wygrywając 1:0, a strzelcem bramki został Camel Meriem.

Półfinałowym rywalem Marsylii był Newcastle United. Pierwszy mecz odbył się na St James’ Park i zakończył bezbramkowym remisem. Dlatego o wszystkim musiał zadecydować pojedynek na Stade Velodrome. 6 maja kolejny raz fenomenalne spotkanie rozegrał Didier Drogba, który strzelił dwie bramki i zapewnił OM awans do finału. W ten sposób sen stał się faktem i kibice OM mogli kupować bilety na finał i rezerwować pokoje w hotelach.

19 maja 2004 roku na Ullevi zgromadziło się 43 tysięcy kibiców z Francji i Hiszpanii. Sędzią spotkania był Pan Pierluigi Collina, natomiast trenerem OM był... José Anigo, który posłał do boju następujący skład: Fabien Barthez - Demetrius Ferreira, Habib Beye, Brahim Hemdani, Abdoulaye Meite, Manuel dos Santos, Steve Marlet, Mathieu Flamini (71 Laurent Battles), Sylvain N'Diaye (84 Fabio Celestini), Camel Meriem (45+1 Jeremy Gavanon), Didier Drogba. Szkoleniowiec "Nietoperzy" Rafael Benítez wystawił następującą jedenastkę: Santiago Cañizares - Curro Torres, Roberto Ayala, Carlos Marchena (84 Mauricio Pellegrino), Amedeo Carboni, Francisco Rufete (64 Pablo Aimar), David Albelda, Ruben Baraja, Vicente, Miguel Angel Angulo (82 Mohamed Sissoko), Mista.

Valencia od początku spotkania zdominowała posiadanie piłki, co doprowadzało do frustracji zawodników OM. Jednak pierwszą dogodną sytuację w meczu mieli zawodnicy Olympique w 16 minucie. Głową strzelał Steve Marlet po dośrodkowaniu Camel'a Meriem. Minutę później okazję miał Meriem, który uderzył minimalnie nie celnie. Kolejną szansę na zdobycie gola miał Habib Beye, który uderzył nie celnie po zagraniu Drogby z rzutu wolnego. W 45 minucie Fabien Barthez faulował w polu karnym napastnika Valencii. Sędzia nie miał żadnych wątpliwości, podyktował rzut karny i ukarał Barthez'a czerwoną kartką. Takiej okazji Vicente Rodríguez zwykł nie marnować i wyprowadził "Nietoperzy" na prowadzenie.

Druga połowa rozpoczęła się od całkowitej dominacji Hiszpanów i już po 13 minutach wynik podwyższył Mista. Ale Marsylczycy nie składali broni. Najpierw Drogba uderzył z rzutu wolnego, ale Cañizares popisał się dobrą interwencją. Kilka minut później znów Drogba znalazł się w dogodnej sytuacji, ale w ostatniej chwili stracił futbolówkę. W 80 minucie strzał Sylvain'a N'Diaye z bliskiej odległości obronił dobrze spisujący się Cañizares.

Po ostatnim gwizdku sędziego Marsylię zalały łzy smutku, ale sam awans do finału był sporą niespodzianką, sukcesem  i podsumowaniem pięknej przygody, która zaczynała się od przeciętnego występu w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Miejmy nadzieję, że na kolejne tak wspaniałe chwile przyjdzie nam czekać krócej niż kolejne 10 lat.